Są dwa rodzaje zakładania trawnika.
Trawnik z siewu
Jeśli mamy przeznaczony większy teren na trawnik, zasilona w nawozami mineralnymi (np. Azotoks, Polifoks) w ilości 3 kg na 100 m² powierzchni, przekopana i wyrównana. Na tak przygotowane podłoże, możemy wysiać odpowiednio dobrany rodzaj trawy (dostępne w sklepach ogrodniczych). Przy zakładaniu trawnika z siewu, mamy większą pewność co do jakości materiału siewnego, ponieważ sami dobieramy odpowiedni skład mieszanki nasion. Należy również przeprowadzić analizę chemiczną próbki ziemi, żeby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, jeśli okaże się, że nawożenie gleby „na oko” nie przyniosło rezultatów. Koszt takiej analizy jest stosunkowo niewielki (ok. 100 zł). Zamiast analizy, można po prostu sprawdzić odczyn (pH) gleby, który dla trawy powinien wynosić od 6,0 do 7,5. Jeżeli pH jest niższe niż 6,0 to glebę wapnujemy (np. kredą w proszku), a jeżeli jest wyższe niż 7,5, to zakwaszamy siarczanowym lub kwaśnym torfem.
Wcześniej wspomniałam o odpowiednio dobranym rodzaju trawy. Co to oznacza? Chodzi o to, że jak w każdym ogrodzie, są miejsca bardziej nasłonecznione, zacienione, pod drzewami itp. W związku z tym, należy zaopatrzyć się w kilka rodzajów trawy i odpowiednio wysiewać.
Trawnik z rolki
Zakładanie trawnika z rolki jest nieco droższe, ale za to efekty są szybsze. Ze względu właśnie na koszt, taki trawnik zakładamy w mniejszych ogrodach, w których przeznaczyliśmy mniejszą powierzchnię pod trawę. I tak jak w poprzednim przypadku, należy pamiętać o przygotowaniu podłoża, tzn.: odchwaszczeniu gleby, dokonaniu odczytu pH, zasileniu gleby odpowiednimi nawozami mineralnymi, przekopaniu i wyrównaniu terenu.
Zamówiona przez nas trawa w rolce, powinna być dostarczona w odpowiednim stanie (trawą do środka), na paletach zabezpieczonych po bokach folią. Liście powinny być przycięte na wys. ok. 3-4 cm i mieć żywozieloną barwę. Warstwa korzeni powinna mieć równą grubość 2-3 cm i zawierać podłoże, w którym rosła wcześniej. Rozłożenie trawnika na uprzednio przygotowany teren powinno odbyć się od razu po dostarczeniu, gdyż przetrzymywanie jej w stanie zwiniętym, może zakończyć się dla niej zniszczeniem.
W obu przypadkach założonych trawników, musimy pamiętać o obfitym podlaniu. Przez pierwsze 2-3 tygodnie, starajmy się nie użytkować trawnika, aby młoda trawa z wysiewu mogła urosnąć i ukorzenić się, oraz by darń z rolki mogła swobodnie przekorzenić się z podłożem.
Piękny i dobrze utrzymany trawnik da nam wiele radości i satysfakcji.
---www.ogrodmarzenie.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.artelis.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl